sobota, 26 stycznia 2013

Oferta Publiczna Polski Holding Nieruchomości S.A.

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. (PHN) jest jednym z największych podmiotów (pod względem wartości nieruchomości) posiadających i zarządzających nieruchomościami komercyjnymi i mieszkaniowymi w Polsce.
Spółka PHN S.A. została powołana w dniu 25 marca 2011 roku. Grupa PHN powstała w wyniku konsolidacji spółek należących do Skarbu Państwa i prowadzących działalność w sektorze nieruchomości w Polsce lub posiadających w swoim portfelu dobrze zlokalizowane obiekty mające potencjał do realizacji projektów inwestycyjnych lub przebudowy już istniejących. Polski Holding Nieruchomości S.A. jest spółką holdingową, bezpośrednio lub pośrednio dominującą w stosunku do 15 podmiotów.
W skład Grupy PHN wchodzą podmioty mające wieloletnie doświadczenie w wielu dziedzinach, w tym w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich. Grupa dysponuje działkami oraz obiektami na terenie całej Polski (m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku i Gdyni). Portfel nieruchomości Grupy obejmuje 150 nieruchomości, o łącznej powierzchni najmu brutto (biurowej, handlowej, logistycznej, mieszkaniowej i innej) wynoszącej 305 385 m², a także dysponuje 1 185,7 ha nieruchomości gruntowych (stan na 31 października 2012 r.).
Informacje o ofercie

Na podstawie Prospektu oferuje się w ramach Oferty Publicznej sprzedaż do 10.846.000 akcji serii B o wartości nominalnej 1,00 złotych każda (do 25% kapitału akcyjnego spółki) przez Skarb Państwa.
Ponadto na podstawie niniejszego Prospektu Spółka wystąpi do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. o dopuszczenie do obrotu giełdowego na rynek regulowany 43.384.003 akcji serii A, B oraz D. W tym:
 • 100.000 akcji serii A
 • 39.900.000 akcji serii B
 • 3.384.003 akcji serii D
Akcje Sprzedawane są w następujących transzach:
 • Inwestorzy Indywidualni 15% oferty (1.626.900 szt z możliwością zwiększenia o nie więcej niż 10% ostatecznej wielkości oferty)
 • Inwestorzy Instytucjonalni 85% oferty (9.219.100 szt)

Cena sprzedaży

Cena sprzedaży Akcji Oferowanych dla Inwestorów Indywidualnych nie będzie wyższa niż Cena Maksymalna ustalona na potrzeby przyjmowania zapisów Inwestorów Indywidualnych (26,00 PLN). Cena sprzedaży dla Inwestorów Instytucjonalnych może być wyższa niż cena maksymalna. Jeśli cena dla inwestorów instytucjonalnych będzie niższa niż Cena Maksymalna inwestorzy indywidualni nabędą akcję po cenie równej cenie sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych.


Harmonogram oferty

 • 24 stycznia-1 lutego 2013 r. - przyjmowanie zapisów w Transzy Inwestorów Indywidualnych
 • 4 lutego 2013 r. - ustalenie ostatecznej liczby akcji sprzedawanych w ofercie publicznej, w tym w jej poszczegółnych transzach oraz ostatecznej ceny sprzedaży akcji
 • 8 lutego 2013 r. - złożenie zlecenia sprzedaży Akcji Oferowanych na rzecz Inwestorów Indywidualnych, przydział akcji
 • nie później niż 13 lutego 2013 r. - pierwszy dzień notowania Akcji na GPWSubiektywna Opinia

 Jedno jest pewne nie jest to w tej chwili spolka ktora da zarobic kilkadziesiat procent w kilka sesji.
Natomiast jesli ktos kiedy marzyl zeby byc wlascicielem nieruchomosci moze sie poczuc kupujac akcje tej spolki . Bo wiadomo ze inwestycja w nieruchomosci jest inwestycja dlugoterminowa. Moim zdaniem przed zarzadem a tak przed inwestorem strategicznym ktory ma objac akcje w pozniejszym terminie  wiele pracy . Restrukturyzacja calej grupy jest konieczna i juz ma miejsce ale wystepuje szereg ryzyk .

Glowne ryzyka to 


 • Grupa nie posiada wszystkich pozwoleń lub zgód wymaganych w stosunku do niektórych z posiadanych obiektów budowlanych
 •  Grupa korzysta z niektórych obiektów budowlanych w sposób niezgodny ze sposobem użytkowania określonym
  w stosownych decyzjach administracyjnych
 •  Wycena nieruchomości Grupy jest niepewna i podlega wahaniom
 •  Koszty utrzymania nieruchomości mogą wzrosnąć przy jednoczesnym ograniczeniu lub braku możliwości zwiększenia
  opłat czynszowych lub obciążania najemców takimi kosztami przez Grupę
 • Skuteczność lub ważność niektórych czynności prawnych dokonanych przez spółki z Grupy może być kwestionowana
 •  Roczna opłata z tytułu użytkowania wieczystego lub inne obciążenia publicznoprawne związane z nieruchomościami
  mogą wzrosnąć
To tylko niektore z czynnikow ryzyka

W ubieglym roku Grupa zanotowala strate z dzialanosci operacyjnej 184,8 mln Jednak przgladajac raport mozna stwierdzic ze po efektywnym zarzadzaniu posiadanym portlelem nieruchomosci i po sprzedaniu zbednych i nie rentownych aktywow spolka w okresie 2-3 lat moze wyjsc na plus .Spolka po debiucie stanie sie spolka publiczna .Inwestorzy beda informowani o przebiegu restrukturyzacji oraz o sporach ktore spolka prowadzi . W  obecnej chwili spolka posiada 11 Nieruchomości dotknięte wadami prawnymi (potencjał na
pozytywne rozstrzygnięcie) . .Oraz 22 Nieruchomości dotknięte wadami prawnymi (niewielki
potencjał na pozytywne rozstrzygnięcie)     Napewno informacje o sprawach sadowych ktore bede sie pojawialy. beda mialy wplyw na wachania kursu

Spolka z bardzo duzym potencjalem jako inwestycja dlugoterminowaPrognoza ceny na debiut 

27-30 zl

 

 

2 komentarze:

 1. Gdzie mogę otrzymać pomoc, jeśli chciałbym zakupić akcje polskiego holdingu nieruchomości/?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz jedynie mozna na gieldzie Bo IPo juz zamkniete Jutro powinny byc akcje na rachunkach maklerskich

   Usuń